Ekipę mobilnego studia Radia Kolor gościliśmy w malowniczym parku otaczającym zmodernizowany budynek Domu Kultury przy ul. 3 Maja 8 w Halinowie. Audycję prowadziła na żywo Pani Martyna Wawryło, która pytała swoich gości o zalety tego niezwykle uroczego i zielonego miejsca, jakim jest Halinów i jego okolice.
Od lewej: Pani Martyna Wawryło, Pan Dariusz Kowalczyk - Dyrektor Gminnego Centrum Kultury
i Pan Robert Grubek - Sekretarz Halinowa
Pan Robert Grubek, Sekretarz Halinowa opowiadał o parku na terenie dawnego Dworku Skruda, powstałego w XIX wieku, gdzie obecnie cały teren został poddany pełnej rewitalizacji, podobnie, jak budynek Domu Kultury, otoczony starym, pamietającym dawne czasy drzewostanem, urokliwym stawem z domkiem dla kaczek, odnowionym budynkiem Starej Poczty, w którym mieści się obecnie Dom Seniora, a tuż obok trwają prace oddawcze budynku Gminnej Biblioteki Publicznej. …„Warto do nas przyjechać i zobaczyć jak Halinów się zmienia (…) na lepsze”.
Jakimi miejscami historycznymi może pochwalić się Halinów?
Sekretarz Halinowa wspominał miejsca pamięci narodowej m.in. w Długiej Kościelnej, związane z Powstaniem Styczniowym, czy Kampanią Wrześniową 39 roku. Takich miejsc nie brakuje również w Okuniewie, gdzie znajduje się mogiła poświęcona „Ofiarom II Wojny Światowej Córkom i Synom Ziemi Okuniewskiej”.
Prowadząca rozmowę zwróciła uwagę na niezwykłą łatwość dojazdu do Halinowa i jakże bogatą ofertę malowniczych zakątków, w których można odpocząć, odseparować się od miejskiej dżungli.
Pan Grubek przypomniał, że niezwykłym udogodnieniem jest Autostrada Wolności, którą w ok. 20 minut docieramy do zjazdu na Węzeł Halinów. Ponadto trasa kolejowa Warszawa-Terespol, trzy stacje kolejowe na terenie gminy, z których ostatnia powstała w zeszłym roku w Józefinie, droga wojewódzka nr 637 z Okuniewa, w kier. Stanisławowa, Warszawy, jak również od strony Wiązownej, ale także drogi powiatowe i mnóstwo rozmaitych ścieżek rowerowych.
…„Halinów – inny świat”… Jak zatem przyjemnie spędzić weekendowy dzień przyjeżdżając z rodziną do Halinowa?
Pan Sekretarz zasugerował wybrać się w pierwszej kolejności na smaczną, świeżą rybę serwowaną nad stawami Polskiego Związku Wędkarstwa w Długiej Kościelnej. Rowerem pojechać w kierunku Budzisk, do miejscowości, w której ulicom nadano nazwy pochodzące od nazw gatunków ptaków, odpocząć tam na ławkach, zaspokoić pragnienie wodą ze źródełka i przy okazji uzbierać pełen kosz grzybów. Można też wybrać się do Okuniewa, zwiedzić miejsca pamięci narodowej lub obrać kierunek na Chobot, w którym zobaczymy torfowiska, a wszystko to zaledwie 20 km od Centrum Warszawy!
Ponadto Dom Kultury w Halinowie, cały zrewitalizowany zielony teren wokół niego, z fontannami, urządzeniami rekreacyjnymi dla dzieci, młodzieży i dorosłych, pomnik przyrody: 400-letni dąb, to tylko niektóre z wielu atrakcji, które oferuje Halinów swoim gościom.
Tutejszy gminny żłobek walczy o miano żłobka roku
Pan Robert Grubek opowiedział o Gminnym Żłobku „Kraina Smyka” w Józefinie, który został zakwalifikowany do II etapu konkursu na „Żłobek Roku 2024”, a przy okazji zaprosił rodziców dzieci w wieku od 1 do 3 roku życia, do skorzystania z nadal dostępnych wolnych miejsc w otwieranej nowej filii gminnego żłobka - w Długiej Szlacheckiej.
Prowadząca audycję zachęciła słuchaczy, by odwiedzić taką zieloną oazę w okolicy Warszawy.
„Dziękuję bardzo w imieniu Pana Burmistrza Adama Ciszkowskiego, dziękuję wszystkim Państwu i zapraszam do Halinowa!”
Kolejne wejście antenowe ekipa mobilnego studia Radia Kolor poświęciła na rozmowę z Dyrektorem Gminnego Centrum Kultury (GCK) – Panem Dariuszem Kowalczykiem oraz członkinią zarządu Stowarzyszenia Emerytów, Rencistów i Inwalidów "Jesienne Marzenia" – Panią Jadwigą Kazimierską.
Pan Kowalczyk wspomniał m.in. o 14-letniej działalności „Halinów Judo Team”, która została uwieńczona niebywałym sukcesem Amelii Ptasińskiej. Dziewczynka zajęła III miejsce na Mistrzostwach Świata w judo i uzyskała tytuł Mistrzyni Europy w kategorii kadetów.
Odwiedzając Halinów, warto zajrzeć do Okuniewa..
Dyrektor GCK przypomniał, że Okuniew będzie obchodzić niebawem 500-letnią rocznicę istnienia. Jest to najstarsza część Gminy Halinów, nierozerwalnie związana z Halinowem. Pan Kowalczyk podkreślił, że od 14 lat trwa realizacja zamysłu odbudowy wartości i znaczenia Okuniewa, dzieje się to chociażby poprzez organizację wydarzeń cyklicznych, nawiązujących do wydarzeń historycznych, np. Jarmark Okuniewski z udziałem grup rekonstrukcyjnych, ukazujących obraz średniowiecza poprzez turnieje rycerskie.
Dyrektor podkreślił, że przez te wszystkie lata Gminne Centrum Kultury starało się wnosić wiele pomysłów, które celowały w promocję Halinowa. Co roku obchodzone jest np. Święto Miasta i Gminy Halinów, planowane z udziałem gwiazd, które grają i śpiewają dla mieszkańców, (…)„cieszę się, że mogę w tym zakresie współpracować, działać”…
Pan Kowalczyk zauważył, że współdziała również z dwiema bardzo licznymi grupami seniorów, gdzie jedna liczy 150 osób, a druga prawie 50. Są to osoby, które aktywnie spędzają czas korzystając z oferty GCK, ale ta oferta skierowana jest także do dzieci i młodzieży.
Otwarcie nowego budynku Domu Kultury już niebawem…
(…)„Czekamy na to naprawdę lada dzień i proszę też o cierpliwość mieszkańców, bo wiem, że każdy czeka na to, żeby ten teren zaczął działać, my naprawdę (...) staramy się i działamy z Panem Burmistrzem Adamem Ciszkowskim tak, aby to wszystko się bardzo pięknie nam zakończyło i teren zaczął żyć i działać.
Na koniec programu, Pani Martyna Wawryło zapytała Panią Jadwigę Kazimierską, członkinię zarządu Stowarzyszenia Emerytów, Rencistów i Inwalidów "Jesienne Marzenia", jak wygląda działalność tutejszego Klubu Seniora.
Pani Kazimierska stwierdziła, że Klub Seniora tworzą ludzie, „którzy chcą być z ludźmi, (…) trzeba kochać ludzi, żeby być z nimi, trzeba czuć tę obecność tych ludzi. (…) Nasza działalność polega na tym, że wspólnie się bawimy, piszemy wiersze, robimy teatr, śpiewamy, (…) nawet i na występy jeździmy, ostatnio w Cisiu (…) z okazji 15 sierpnia, (…) dziewczyny tak pięknie śpiewały, nie tylko dziewczyny, bo i panowie”… Członkini zarządu stowarzyszenia wspomniała, że takie występy organizowane są cyklicznie np. w czasie obchodów „Śpiewającego sierpnia”.
Jest Pani doskonałym przykładem na to, że to ludzie tworzą miejsce…
Pani Jadwiga podkreśliła, że Klub Seniora niezwykle aktywnie spędza wolny czas, organizowane są wycieczki i zajęcia kółek plastycznych, w te wydarzenia angażują się całe małżeństwa seniorów. Można wybrać się razem do teatru, na wczasy, (…)”Żyjemy bardzo aktywnie” (…) „to są wakacje życia”.
Pan Sekretarz Robert Grubek z ekipą Radia Kolor